Obraz prvý Slnečné ráno

Je krásne slnečné ráno, deň ako stvorený na výlety, výjazdy, cestovanie. Vôbec to nevyzerá, že by mal prísť Martin na bielom koni i keď je 11.novembra. Skupina ľudí sa stretáva pred budovou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Je niečo po siedmej hodine, o chvíľu štartujeme. Prvý cieľ našej cesty je ZSS Lipka Lipová. Cesta ubieha v príjemnej atmosfére. Už sme v Šuranoch, kdeže sa to odbočuje na Lipovú? Trochu sa s nami zahráva navigácia, ale po niekoľkých pokusoch úspešne vchádzame do obce Lipová. Som plná očakávaní.  Svieti slniečko a my vchádzame do parku, ktorý hrá nádhernými farbami jesene. Zelená, žltá, oranžová, hnedá, rôzne odtiene, maliar by sa inšpiroval a maľoval. V diaľke vidíme objekt. Kaštieľ, ktorý z diaľky vyzerá ako úžasné letné sídlo bohatej rodiny. A tak aj asi bolo, ale dávno, keď kaštieľ postavil veľkostatkár Elek. 1907. 

„Spoločne za prijatie, za život bez znevýhodnenia“ je názov projektu, ktorý realizuje Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím – Pracovno – socializačné centrum Impulz spolu s Občianskym združením Wellgiving a ktorý vstupuje do svojej záverečnej fázy (február 2015).

Jeho nosnou ideou je prispieť k budovaniu mostov medzi svetom bežnej spoločnosti a svetom mentálne znevýhodnených ľudí prostredníctvom vzdelávania, spoločných zážitkov, tvorby a vzájomného spoznávania.